All for Joomla All for Webmasters
 • Eki 26, 2016

Konut kredisini hangi durumlarda nasıl alabilirim? bu sorunu cevaplarına değineceğiz

Konut kredisini hangi durumlarda kullanabilirim?
Konut kredisi kullanmak istediğinizde banka temelde iki aşamalı bir değerlendirme yapar. Öncelikle konut kredisi talep eden kişinin mali durumunu inceler ve eğer uygun bulursa ikinci aşama olan konutun incelenmesi ve ekspertizi aşamasına geçer. Satın alınacak konut kredi için uygunsa ve ekspertiz değeri talep ettiğiniz kredi miktarı için uygunsa krediyi kullanabilirsiniz.

Hangi tür tapuya sahip konutlar için konut kredisi kullanabilirim?
Şu anda bankalar “Kat Mülkiyeti” ve “Kat İrtifakı” tapularına sahip konutlar için kredi kullandırmakta. Üzerinde bulunduğu arsanın belirli bir oranda hissesine sahip, kat irtifakı kurulmamış konutlar (halk arasında “arsa tapulu” olarak tabir edilir) için bankalar konut kredisi kullandırmamakta.

Ne kadar kredi kullanabilirim?
BDDK’nın almış olduğu karar gereğince 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren konut edinmeleri amacıyla tüketicilere kullandırılacak krediler ile konut teminatı altında kullandırılacak tüketici kredilerinde, kredi tutarının teminata konu olan gayrimenkulün değerinin yüzde 75’ini aşmaması kuralı getirilmiştir. Ticari gayrimenkullerde bu oran yüzde 50’dir.

Gayrimenkulün değeri nasıl tespit ediliyor?
BDDK’nın bununla da ilgili kararları mevcuttur. Teminata konu olan konutların ya da ticari gayrimenkullerin değerinin BDDK veya Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yetkilendirilmiş değerleme şirketlerince tespit edilmiş olmasının zorunlu tutulmasına karar verilmiştir.

Konut kredisi kullanırsam aylık taksitlerim faiz oranlarından nasıl etkilenir?
Konut kredisi kullandığınızda aylık taksitlerin hesaplanması ile ilgili bankaların çok çeşitli ürünleri bulunmaktadır. Türkiye’de genellikle tercih edilen sabit faizli konut kredisidir. Bu kredi türünde kredinizin aylık taksitleri piyasa faizlerinden etkilenmez. Faizler ne kadar yükselirse yükselsin sizin taksitleriniz sabit kalır. Bankalar sabit faizli konut kredisinin dışında çeşitli türlerde değişken faizli konut kredisi imkanları da sunmaktadır. Faiz oranlarının değişmesi ile ilgili riski üzerinizde tutmak isterseniz ve gelecekte faizlerin daha düşük seviyelerde olacağına inanıyorsanız değişken faizli konut kredisi sizin için daha uygun olabilir.

Sayfayı Paylaş

 •  

  Merkez: Ankara Cad. Süren Plaza No: 189 Kat: 4 D: 13 Pendik / İSTANBUL

 •  
  0216 378 55 53
 •  
  0533 017 12 53
 •  

  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Yenilikçi ve yaratıcı düşünce anlayışı çerçevesinde müşteri kitlesine, fark yaratan hizmetler sunmayı ve gelecek nesillere daha iyi yaşam kalitesi sağlayacak bir ortam bırakmayı amaç edinmiştir.

Top